..........

..........

Gothic štýl podľa Nikoll

7. march 2012 at 16:21 | Alethea Raewlyn |  Ako sa stať Goth, spísané pózermi
~ Kriste.. pane.. Čo som to zase našla?! Perfektný článok z tejto stránky. Administrátorka sa hlási ku goth subkultúre, no tento jej článok ma skoro naporcoval. To s tou hudbou.. robíte si zo mňa srandu?! Toto dúfam nie! O_O" U nás skupinka Goths nie je, jedine tak ja a ešte traja ľudia, ktorí túto subkultúru berú vážne. ^^ Nedojde mi, že ten, kto toto písal, je až tak vymletý, no.. Niečo vie, ale o čom nevie, tak má v tom značné medzery. Však.. posúďte sami.
~ Ešte si rýpnem.. Me gotic blog? I speak to myself what the fuck. ;DDDDDDD
GOTIKA (1150 - 1500)
Pojem "gotický" vznikl v renesanci jako hanlivé označení pro výtvory barbarů. Teprve romantismus začal oceňovat gotickou kulturu a umění jako projev ryzí duchovnosti, i když návrat ke gotice, jako dekorativnímu systému se projevil již v barokní architektuře (barokní gotika).Gotické malířství zaujímá přibližně 13. a 14. století, nastupuje o něco později než architektura a v různých zemích v různé době. Ve střední Evropě například dlouho přežívá románský sloh a s prvními projevy gotiky se v českém malířství setkáváme až na počátku 14. století.
GOTHIC STYLE (2003)
Co je to "gothic style" ve 21.století, kdy mžouráme do plochých monitorů, nosíme po kapsách přehrávače MP3 a každé osmileté dítě má vlastní mobilní telefon? Je gotika skutečná a nebo jde pouze o životní styl menšiny intelektuálů? Nebo lidí, kteří na sebe chtějí upoutat pozornost a tak se oblékají do extravagantních modelů. Dívky nosí děravé punčochy na podvazcích, vysoké těžké boty, stříbrné spony v pracně vymodelovaném účesu. Pas mají uvězněný v krajkovém korzetu a po jemných ručkách si nechávají plazit černé silonové rukavičky. Je to jen výkřik ze tmy a nebo něco víc? Co znamená a prezentuje "gothic styl"? Kdo jsou gotici?Toto je asi nejtěžší otázka, pro nejednoho člověka a to dokonce i pro samotné gotiky. Kolikrát jsem spatřil na internetové diskusi hlouček vyznavačů "gothic stylu", jak se snaží najít definici gotiky a gotického stylu.Někdo si myslí, že "gothic style" je postavený především na určitém způsobu vnímání okolního světa. Zástupci "gothic style" se považují za něco, co nezapadá do dnešní doby. Je to revolta vkusu? Je to revolta hlubšího vnímání světa? Je to duševní poloha? Je to odloučení od normálu? Co je to normál? Stejně složitá otázka, jako "Co je to gothic?".HISTORIE "GOTHIC STYLE"Moderní "gothic style" vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury (která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot). Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro "gothic style" byli filmy a hudba. Například film "Vrána" pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl. Časem vzniklo velké množství dalších zajímavých gotických filmů a množství gotických kapel, např.(CRADLE OF FILTH, MORTIIS, MY DYING BRIDE, THEATRE OF TRAGEDY...........) Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem, guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení. Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy. V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků.
"Gothic is live!"
"Co je to gothic?"
Gothic ve své zjednodušené formě je subkultura. Skupina lidí, kteří se cítí dobře ve společnosti podobně orientovaných lidí. Neexistuje však žádná specifická věc, která definuje čím se člověk stává gotikem. Snad jen oblibou "mnohdy závislostí" na černém "temném" oblečení. Lidé v gotické scéně mají odlišné názory na hudbu, jsou různého náboženství, mají rozličná zaměstnání, zájmy a módní vkus. Ale přesto je cosi spojuje. Někteří jsou melancholičtí, citliví a křehcí. Jiní mohou být arogantní, přímočaří a tvrdí ve svých názorech a přesvědčení. Avšak čemu vlastně věří a co vyznávají? Někteří lpí na své temné image, jiní se prostě jen dobře baví.
"Proč jsou lidé gothic?"
Většina gotiků se stává gotiky, protože se cítí být "nebo skutečně jsou" odlišní od ostatních. Chtějí žít podle svého vlastního rozhodnutí a mnohdy se nemohou zařadit do "normální" společnosti. Gotici mají svobodnou mysl a neakceptují morální pravidla "stádní" společnosti. Gotici však rádi naslouchají ostatním a potom si vytvářejí vlastní názor. Gotici se také především, proto, že nejsou právě nejsnadněji přijímáni okolím, pro svůj styl oblékání a projevu, rádi shlukují do skupin - "gothic párty". Tato síla, vyplývající ze shromažďování podobně smýšlejících osobností, má dobrý efekt pro obě strany, pro individualitu gotiků i okolní společnost. Mezi gotiky panuje velice přátelská atmosféra, protože jsou jeden druhému oporou a necítí se vedle podobně zaměřených jedinců, tolik odsunutí od společnosti. Utvářejí si tak vlastní menšinovou společnost gotiků.
"Gothic pověry?"
V současnosti existuje mnoho podob "gothic style" a mnoho pověr gotikům přisuzovaným. Vypadá to tak, že každý gotik si vysvětluje pojem "gothic" podle svého a společnost si vysvětluje "gothic styl", také podle svého. Kolik gotiků tolik definicí "gothic style". Kolik lidí tolik názorů. Někdo tvrdí, že se gotici podobají svým stylem oblékání. Jiní tvrdí, že "gothic style" drží pohromadě hudební styl, který gotici poslouchají. Jeden tvrdí, že gotici jsou satanisté, druhý, že jde jen o exhibicionisty a pozéry. Avšak všechny tyhle pověry jsou naprosto neplatné. Jeden gotik se Vám může utlouct po hudební skupině 13.století a druhý se jde při produkci této hudby raději vyzvracet."Jaký druh lidí je nejčastěji v "gothic style"?Není žádné spojitosti ani podobnosti v tom, kdo se stane gotikem. V "gothic style" najdete vysokoškoláky, doktory a právníky, techniky a montéry, podnikatele i prodavače, číšníky i elektrotechniky. Také věk nehraje v "gothic style" žádnou roli. Potkal jsem mladé gotiky jenž ráno vstávají do školy i dospělé ženy a muže, kteří postávají ve svých černých róbách u baru se sklenkou vína v ruce a naslouchají temnému soundu na "gothic party".
 

1 person judged this article.

Comments

1 Momonika Momonika | Web | 7. march 2012 at 19:33 | React

Už na dvoch blogoch som to videla.Žeby sa to začínalo šíriť? :D

2 Rip Van Winkle Rip Van Winkle | Email | Web | 7. march 2012 at 20:29 | React

[1]: Hej? ;D Ani neviem, ja som si len tak dala do vyhľadávača gothic styl a našlo mi toto ;D

3 Hotaru Hotaru | Web | 7. march 2012 at 20:34 | React

utešujme sa, že je to starý článok :D

4 Yuki Tenshi Yuki Tenshi | Web | 7. march 2012 at 20:40 | React

Toto sú situácie kedy sa pítam že ćím sa bavia negramotný :D ( nie som goth ale niektoré odstavce si žiadajú o úsmev) :-D

5 Momonika Momonika | Web | 7. march 2012 at 21:12 | React

[2]: Ja som to našla pomerne čerstvo skopírované v nedeľu na jednom blogu a ešte dnes :D

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | Email | Web | 8. march 2012 at 17:29 | React

Ony jsou všechny tomuhle podobný "návody" na styly celkem dost velká prča :D

7 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | Email | Web | 13. march 2012 at 15:40 | React

ghotyčystycká fčela do čela by  jí prospěla xD

8 Alethea Raewlyn Alethea Raewlyn | Email | Web | 13. march 2012 at 18:59 | React

[6]: Aj tak toto nemá na to "ako byť black metalista" ;DDDDDDDDDDDD Síce to bolo spísané aspoň z prče.

[7]: Nepochybne! ;DDDD By som každého atakovala fčelami do čela ;D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement

..........